Skip to content

Książki, które przeczytałem w roku 2017

Wśród znajomych pojawiły się głosy, że na moim blogu jest już za dużo recenzji książek, a za mało tematyki związanej z moim zawodem.
Dlatego postanowiłem dowalić kolejną recenzję, ale tym razem zbiorczą, wszystkich książek, które udało mi się przeczytać w 2017 roku.
Na wstępie dodam, że słowo „przeczytać” nie jest prawdą we wszystkich przypadkach, ponieważ część z nich odsłuchem w formie audiobooka.
O serwisie Audioteka.pl słyszałem już dawno, jednak faktycznie zapoznałem się z nim dopiero przy okazji czytania książki „Opowieści o pilocie Pirxie”. Muszę przyznać, że chyba trafiłem na najlepszą dla mnie formę przyswajania książek.

Oto pełna lista z 2017 roku (w kolejności w jakiej je przeczytałem).

1. Elon Musk – Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Recenzja pojawiła się na moim blogu 29.01.2017.

2. Kosmiczny poradnik życia na Ziemi
Recenzja pojawiła się na moim blogu 22.07.2017.

3. Opowieści o pilocie Pirxie
Recenzja pojawiła się na moim blogu 23.08.2017.

4. Solaris
Świetna superprodukcja. Momentami troszkę nudna – głównie za sprawą wyczerpujących opisów „oceanu” znajdującego się na tytułowej planecie Solaris. Od początku do końca autor utrzymuje klimat tajemnicy. Główny bohater, przylatuje na stację badawczą i próbuje zrozumieć wydarzenia jakie miały tam miejsce.

 

 

 

5. Niezwyciężony
Kolejna superprodukcja audioteki. Na obcą planetę zostaje wysłana misja załogowa, która ma na celu zbadać samą planetę jak i wyjaśnić przyczyny śmierci wszystkich członków poprzedniej – pierwszej ekspedycji. Po raz kolejny, w książce Stanisława Lema, mamy do czynienia z tajemnicą, którą można wyjaśnić jedynie poprzez zbieranie kolejnych kawałków układanki. Podczas dochodzenia do prawdy, tworzonych jest wiele hipotez próbujących wyjaśnić przyczyny tragedii. Jedne z nich okazują się trafne inne kompletnie błędne.

 

 

6. Jednym kliknięciem
Biografia Jeffa Bezosa, człowieka, który stworzył firmę Amazon. Nie potrafię szanować tego kolesia. Moim zdaniem nie jest, ani bardziej utalentowany ani mądrzejszy od programistów, których dzisiaj zatrudnia. Facet miał po prostu szczęście, że trafił z odpowiednim produktem w odpowiednim czasie. I Tyle.

 

 

 

7. Głaskologia
Książka, którą polecam absolutnie wszystkim, bez względu na to czym się zajmują oraz w jakim są wieku. Z książki dowiemy się dlaczego warto być miłym dla innych oraz jak przekonać do siebie ludzi, aby w razie potrzeby móc dostać od nich to czego chcemy. Zostały tam opisane techniki wpływania na innych przeplatane świetnymi historiami, anegdotami, dialogami oraz opisami ciekawych eksperymentów. Dużo ciekawostek z dziedziny socjologi, socjotechniki oraz psychologii.

 

 

 

8. Blade runner. Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?
Superprodukcja audioteki. Wciągająca historia osadzona w dystopijnym świecie. Głównych bohater, policjant – łowca, ma za zadanie wytropić i zabić androidy, które przybyły na planetę Ziemię, uciekając z planet kolonii, gdzie były wykorzystywane do pracy. Zadanie łowcy androidów jest tym bardziej trudne, ponieważ zbiegłe androidy pochodzą z nowej linii Nexus6, którą trudno odróżnić od prawdziwego człowieka.

 

 

 

9. Fiasko
Bardzo filozoficzna, pełna rozważań książka Stanisława Lema. Hard sci-fi. Mnóstwo opisów niepoznanych jeszcze technologii wraz z ich zastosowaniem, oraz maszyn wraz ze szczegółami ich działania. W książce stawiane są pytania dotyczące sensu poszukiwania inteligentnego życia pozaziemskiego. Człowiek poszukuje innych inteligentnych istot, jednak gdy je w końcu znajdzie okazuje się, że nie mamy o czym rozmawiać. Na siłę szukamy kontaktu, nie myśląc o tym, że jesteśmy troszkę nachalni 😉
Nudna, długa – ciesze się, że ją przeczytałem.

 

 

10. Siła Nawyku
Ciekawa lektura, o tym jak nawyki rządzą naszym życiem. Dowiemy się z niej, czym są nawyki, jak je rozpoznawać i zmieniać. Swoją formą, książka bardzo przypominała mi Głaskologię. 

Published inKsiążki

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *