Skip to content

Rok 1984

13410346_1048950045152602_903296902_oKsiążka G. Orwella to antyutopijna wizja świata, podzielonego pomiędzy trzy mocarstwa, które nieustannie toczą ze sobą wojnę co jakiś czas zmieniając sojusze.
Akcja dzieje się prawdopodobnie w roku 1984, główny bohater (Winston Smith) to mieszkaniec Oceanii, pracuje w Ministerstwie Prawdy. Jego praca polega na „zmienianiu przeszłości”, tak aby utrzymać spójność z aktualną wizją partii. Mieszkańcy Oceanii są nieustannie obserwowani i kontrolowani, a najmniejsza oznaka nieposłuszeństwa kończy się ewaporacją. Największy strach budzi policja myśli, czyli specjalna jednostka zajmująca się ściganiem ludzi, którzy odważyli się nie zgadzać z partią. Wystarczyła sama myśl o tym, że partia może nie mieć racji i trafiało się do więzienia za tzw. „myślozbrodnię”.
Życie Winstona zmienia się, gdy poznaje kobietę, w której następnie się zakochuje. Razem planują potajemne spotkania i spiskują przeciwko partii.
Ta przerysowana wizja staliznizmu, pokazuje okropny, brudny, zimny świat, w którym brakuje dosłownie wszystkiego oprócz propagandy – tej jest pod dostatkiem, a tych którzy odważą się myśleć inaczej, skazuje się na nieludzkie męki w podziemiach Ministerstwa Miłości.
Podsumowując: Rok 1984 to romansidło osadzone w czasach skrajnie niesprzyjających do powstania jakiejkolwiek miłości.

Published inKsiążki

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *