Skip to content

Porządek w skrzynce odbiorczej – lifehack

Jakiś rok temu, postanowiłem zrobić porządek w mojej skrzynce pocztowej. Przy okazji tego sprzątania zastosowałem jeden z Lifehack’ów, o którym przeczytałem w serwisie Lifehacker.org.

Pomysł jest prosty. Wystarczy utworzyć dodatkowe trzy foldery: Archiwum, Bieżące, Zadania.
email_folders

Następnie należy trzymać się tych zasad:

 • Maile, które wymagają od nas podjęcia działań wsadzamy do folderu „Zadania„.
  Przykładowo: Ponaglenia z biblioteki, prośby o zrobienie czegoś, przypomnienie o terminie zapłaty za hosting, maile wymagające odpowiedzi itp.
 • Sprawy ważne, niezakończone ale niewymagające od nas żadnych działań wsadzamy do folderu „Bieżące„.
  Przykładowo: informacja o nadaniu do nas paczki (która jeszcze nie doszła), informacje, które mogą nam się przydać przy wykonywaniu zadań z folderu „Zadania”.
 • Cała reszta + Zakończone zadania(z folderu „Zadania”) i zakończone sprawy (folder „Bieżące”) trafia do „Archiwum”

Większość dobrych klientów poczty ma już wstępnie utworzoną strukturę folderów mniej lub bardziej pasujących do powyższego opisu. Użytkownicy poczty Gmail, mają dodatkowo narzędzie: „Oznaczone gwiazdką”. Gwiazdki mogą być bardzo przydatne i stanowić alternatywę dla folderów. Posługiwanie się gwiazdkami może być wygodniejsze, gdyż nie trzeba zaglądać do powyższych folderów, od razu widać, ile mamy zadań, ile niezakończonych spraw, a ile nieprzeczytanej poczty.
emial_stars
Ustawienia -> Ogólne -> Gwiazdki:

gmail-gwiazdki

 
Odkąd stosuję się do powyższych zasad, moja skrzynka pocztowa jest przez większość czasu pusta. Każdy nowy email OD RAZU trafia do jednej z kategorii.

INFORMACJE DODATKOWE:

 • wiadomości w folderach Zadania Bieżące  można oznaczać jako nieprzeczytane, wtedy obok nazwy folderu będzie nam się wyświetlać liczba wiadomości wewnątrz. np. Zadania (3).
 • można utworzyć dodatkowy folder  Konta, do którego będzie lądować poczta związana z utworzenia konta w jakimś serwisie internetowym lub forum.
  Jeśli, ktoś ma szczęście być posiadaczem własnej domeny, może tworzyć osobny email dla każdego konta np. facebook@nazwadomeny.pl lub linkedin@nazwadomeny.pl
  Nie jest to super wygodne, ale przynajmniej z miejsca będziemy wiedzieć, który serwis sprzedał nasz adres email firmą spamującym pocztę 😉

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu więcej ludzi przekona o zaletach czystej skrzynki mailowej 😉

Published inInne

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *